Darmowe Zdjęcia, grafiki, ikony, video vol.1 - Blog - swami - libiąż

Darmowe Zdjęcia, grafiki, ikony, video vol.1

Tworząc projekt dla siebie lub dla klienta, często potrzebujemy zdjęcia, grafiki lub ikony, które uzupełniłyby nasz prezentację, plakat, stronę internetową. Istnieje wiele stocków płatnych takich jak shutterstock, Adobe stock, gdzie za opłatą można skorzystać z efektu pracy innego grafika, fotografa. Ale nie to jest naszym celem. W Internecie istnieje sporo miejsc, w których za darmo, lub poprzez podanie linku do strony autora możemy znaleźć interesujące nas materiały graficzne. Dziś chciałbym jednak Ci przybliżyć kilka z darmowych opcji dzięki którym znajdziesz potrzebne materiały do swoich projektów.

unsplash.com – darmowe zdjęcia

unsplash_darmowe-zdjecia-grafika-video-wektory-swami-blog-projekty-strony-www-libiaz

Jednym z ciekawszych miejsc, w których znajdziemy ładne, oryginalne i co najważniejsze darmowe zdjęcia jest unsplash.com. Jest to miejsce całkowicie darmowe, zawierające pokaźną bazę zdjęć. Darmowe zdjęcia podzielone są na tagi, kategorie, kolekcje co znacznie ułatwia poruszanie się po stronie. Licencja, którą oferuje serwis jest w pełni darmowa, do wykorzystania na użytek osobisty jak i komercyjny. Jedynie czego nie można, to odsprzedawać zdjęć lub wykorzystywać ich do stworzenia podobnego serwisu. Unsplash posiada również własne APi, które pozwala na wykorzystanie zdjęć u siebie w aplikacji lub na stronie. Według dostępnych na stronie danych, Unsplash posiada ponad 3,1 miliona zdjęć. Trzeba przyznać, że kolekcja jest imponująca. 😊

pexels.com – darmowe zdjęcia, video

pexels_darmowe-zdjecia-grafika-video-wektory-swami-blog-projekty-strony-www-libiaz

Drugą ciekawą opcją, gdzie znajdziemy darmowe zdjęcia oraz materiały video jest Pexels.com. Tutaj również wszystkie materiały graficzne są posegregowane, otagowane oraz podzielone na kolekcje. Jakość zdjęć jest na wysokim poziomie, idealnie mogą posłużyć przy pracy nad stronami www, projektowaniem materiałów reklamowych. Licencja jest darmowa i jak w poprzednim wypadku jedynie nie wolno ich odsprzedawać. Link do strony autora jak najbardziej wskazany. Dodatkowo na pexels.com można znaleźć materiały wideo, również na darmowej licencji do wykorzystania w swoich projektach.

pixabay.com – darmowe zdjęcia, ilustracje, wektory, video, muzyka

pixabay_darmowe-zdjecia-grafika-video-wektory-swami-blog-projekty-strony-www-libiaz

Kolejną stroną internetową, oferującą darmowe materiały graficzne do wykorzystania w swoich projektach jest pixabay.com. Wydaje mi się, że jest to najbardziej popularna w Polsce strona, oferująca zdjęcia, ilustracje, wektory, video oraz muzykę. Wychodzi na to, że równiej jest największym darmowym zbiorem wszelakich materiałów zarówno audio jak i wizualnych. Wszystko odpowiednio pogrupowane w kategoriach, działach. Wyszukiwarka pozwala łatwo odnaleźć interesujący nas obiekt. Serwis również posiada własne API, które umożliwia rozbudowę naszej lub klienta strony www, aplikacji. Co ciekawe serwis posiada również swoją wtyczkę do WordPressa, dzięki której jednym kliknięciem możemy użyć dowolnego zdjęcia z serwisu na swoim blogu.

freepik.com – darmowe zdjęcia, wektory

freepik_darmowe-zdjecia-grafika-video-wektory-swami-blog-projekty-strony-www-libiaz

Freepik.com jest następnym serwisem oferującym dostęp do darmowych zdjęć, obiektów wektorowych. Niestety nie wszystko można tam pobrać za darmo, część wymaga zakupu konta premium. Mimo tego i tak można znaleźć wiele interesujących wektorów lub zdjęć, które możemy użyć prywatnie jak i w celach komercyjnych. Wyszukiwanie jest łatwe i przejrzyste, a wybrane elementy możemy zapisać w najbardziej popularnych formatach wektorowych takich jak np. eps lub ai co daje nam możliwość swobodnej edycji. Pliki wektorowe można wykorzystać. gdy projektujemy materiały reklamowe lub jako svg na stronach internetowych, ich główną zaletą jest fakt, że nie tracą na jakości podczas skalowania.

flaticon.com – darmowe ikony

flaticon_darmowe-zdjecia-grafika-video-wektory-swami-blog-projekty-strony-www-libiaz

Flaticon.com jest serwisem oferującym darmowe ikony, tak samo jak w poprzednim wypadku, nie wszystkie są dostępne jako darmówki, ale dużą część można pobrać bez konta premium. Ikony często wykorzystywane są na stronach internetowych jak i w katalogach, ulotkach, materiałach reklamowych. Gdy nie ma pomysłu, łatwo można zainspirować się wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie zagadnienie. Ikony można pobierać w zarówno w formacie bitmapowym jak i wektorowym co daje nam możliwość rozwinięcia i edycji na co pozwala darmowa licencja.

Jak na vol.1 raz to tyle. Wiem, że stron jest znacznie więcej, a materiałów na nich przybywa z dnia na dzień. Być może i Wasze prace się pojawią lub już pojawiają się na wymienionych stronach, dzielicie się swoją pracą, aby inni mogli z nich korzystać.  A jeśli chcielibyście się podzielić informacjami na temat innych stron, lub po prostu nawiązać kontakt to zapraszam!

Do przeczytania!  

Wróć do Bloga